Zabezpieczenie tarasu – olejowanie, impregnacja, czyszczenie

taras wood group

Odpowiednia impregnacja drewnianego tarasu jest podstawą, by mógł on przetrwać lata w idealnym stanie. Im więcej uwagi poświęci się mu na początku, tym w późniejszym czasie napotka się mniej problemów. Zabezpieczenie tarasu nie jest skomplikowanym procesem, jednak wymaga zastosowania kilku specjalnych preparatów. Jakie metody impregnacji są najlepsze i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? 

 

Dlaczego zabezpieczenie tarasu jest konieczne?

Powierzchnia drewnianego tarasu z biegiem czasu ulega zniszczeniu i to niezależnie od tego, z jakiego rodzaju materiału zostały wyprodukowane deski. Ich zewnętrzna część szarzeje i pęka, a ostatecznie staje się śliska i niezabezpieczona przed brudem, osadem i zielonym nalotem. Te ostatnie czynniki najbardziej szkodzą drewnu, ponieważ zatrzymują wilgoć, a przez to wzrasta ryzyko wystąpienia grzybów i innych chorób, przez które drewno będzie nadawało się już tylko do wyrzucenia. Dlatego też, aby drewniany taras był piękny i trwały, wymagana jest odpowiednia obróbka i konserwacja drewna.

 

Podstawy impregnacji

Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że lakierowanie drewna jest najlepszym sposobem na jego zabezpieczenie. Dzisiaj już wiadomo, że metoda ta nie sprawdza się w przypadku tarasów i obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest olejowanie.  Jednak utrzymanie drewnianego tarasu w dobrej kondycji to nie tylko kwestia nałożenia oleju na powierzchnię. Byłoby to równoznaczne z budowaniem domu bezpośrednio na trawniku. 

 

Kluczem do pięknego i trwałego rezultatu jest dokładne wyczyszczenie powierzchni przed rozpoczęciem procesu olejowania. Jeśli krok ten zostanie pominięty, olej nie będzie mógł wniknąć głęboko w drewno, a zamiast tego utworzy nową warstwę na brudzie oraz specyfikach wcześniej użytych do impregnacji. Brak czyszczenia spowoduje złuszczanie się świeżo nałożonego oleju, a drewniany taras będzie musiał zostać ponownie poddany obróbce.

 

Jak przygotować taras do olejowania?

Wszystkie inwazyjne metody, w tym użycie bardzo silnych myjek wysokociśnieniowych, chloru, środka do usuwania glonów, mogą spowodować więcej szkód niż pożytku. Pomimo tego, że drewno jest trwałym materiałem, powinno być czyszczone w sposób delikatny. Zaleca się stosowanie dedykowanych środków, które usuwają zabrudzenia ze wszystkich szczelin i zakamarków. 

 

Należy również pamiętać, że po czyszczeniu drewno całkowicie wyschnąć przed nałożeniem jakiegokolwiek oleju, ponieważ wilgotna powierzchnia w naturalny sposób będzie wypychać tłustą warstwę.

 

Proces olejowania

Gdy tylko drewniany taras będzie czysty i całkowicie suchy, można przystąpić do nakładania oleju. Aplikację należy wykonywać tylko przy suchej pogodzie (w temperaturze 15-25°C), warto też unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Olejowanie powinno się wykonywać raz w roku.

 

Impregnat do drewna na zewnątrz, który jest zalecany do właściwego olejowania, to produkt o dwóch wyjątkowych właściwościach: zawiera filtr UV chroniący przed bieleniem i przebarwieniami od słońca, a specjalna konsystencja sprawia, że ​​jest bardzo łatwy w użyciu. Poza tym taki specyfik tworzy bardzo wytrzymałą i wodoodporną powierzchnię. Oleje, które świetnie nadają się do zabezpieczenia tarasu, dostępne są w sklepie Wood Group.

 

Olej należy nakładać cienką warstwą grubym pędzlem na całą powierzchnię tarasu, z uwzględnieniem krawędzi, szczelin i miejsc łączeń. Kiedy praca zostanie wykonana z użyciem odpowiednich produktów, będzie można cieszyć się drewnianym tarasem, który ma:

  • dobrze chronioną, wytrzymałą i wodoodporną powierzchnię;
  • piękny i naturalny wygląd;
  • doskonałą trwałość;
  • powłokę, która ułatwia czyszczenie i konserwację.

 

Aby uniknąć procesu olejowania oraz malowania zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą malowanych, gotowych do montażu profili tarasowych oraz elewacyjnych. 

2 thoughts on “Zabezpieczenie tarasu – olejowanie, impregnacja, czyszczenie

  1. free xxx pornstar movies says:

    Somebody essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular publish extraordinary. Great job! Celeste Claiborn Gies

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potrzebujesz pomocy ? Zostaw swój numer!