Odpowiednia impregnacja drewnianego tarasu jest podstawą, by mógł on przetrwać lata w idealnym stanie. Im więcej uwagi poświęci się mu na początku, tym w późniejszym czasie napotka się mniej problemów. Zabezpieczenie tarasu nie jest skomplikowanym procesem, jednak wymaga zastosowania kilku specjalnych preparatów. Jakie metody impregnacji są najlepsze i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?
Dlaczego zabezpieczenie tarasu jest konieczne?
Powierzchnia drewnianego tarasu z biegiem czasu ulega zniszczeniu i to niezależnie od tego, z jakiego rodzaju materiału zostały wyprodukowane deski. Ich zewnętrzna część szarzeje i pęka, a ostatecznie staje się śliska i niezabezpieczona przed brudem, osadem i zielonym nalotem. Te ostatnie czynniki najbardziej szkodzą drewnu, ponieważ zatrzymują wilgoć, a przez to wzrasta ryzyko wystąpienia grzybów i innych chorób, przez które drewno będzie nadawało się już tylko do wyrzucenia. Dlatego też, aby drewniany taras był piękny i trwały, wymagana jest odpowiednia obróbka i konserwacja drewna.
Podstawy impregnacji
Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że lakierowanie drewna jest najlepszym sposobem na jego zabezpieczenie. Dzisiaj już wiadomo, że metoda ta nie sprawdza się w przypadku tarasów i obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest olejowanie. Jednak utrzymanie drewnianego tarasu w dobrej kondycji to nie tylko kwestia nałożenia oleju na powierzchnię. Byłoby to równoznaczne z budowaniem domu bezpośrednio na trawniku.
Kluczem do pięknego i trwałego rezultatu jest dokładne wyczyszczenie powierzchni przed rozpoczęciem procesu olejowania. Jeśli krok ten zostanie pominięty, olej nie będzie mógł wniknąć głęboko w drewno, a zamiast tego utworzy nową warstwę na brudzie oraz specyfikach wcześniej użytych do impregnacji. Brak czyszczenia spowoduje złuszczanie się świeżo nałożonego oleju, a drewniany taras będzie musiał zostać ponownie poddany obróbce.
Jak przygotować taras do olejowania?
Wszystkie inwazyjne metody, w tym użycie bardzo silnych myjek wysokociśnieniowych, chloru, środka do usuwania glonów, mogą spowodować więcej szkód niż pożytku. Pomimo tego, że drewno jest trwałym materiałem, powinno być czyszczone w sposób delikatny. Zaleca się stosowanie dedykowanych środków, które usuwają zabrudzenia ze wszystkich szczelin i zakamarków.
Należy również pamiętać, że po czyszczeniu drewno całkowicie wyschnąć przed nałożeniem jakiegokolwiek oleju, ponieważ wilgotna powierzchnia w naturalny sposób będzie wypychać tłustą warstwę.
Proces olejowania
Gdy tylko drewniany taras będzie czysty i całkowicie suchy, można przystąpić do nakładania oleju. Aplikację należy wykonywać tylko przy suchej pogodzie (w temperaturze 15-25°C), warto też unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Olejowanie powinno się wykonywać raz w roku.
Impregnat do drewna na zewnątrz, który jest zalecany do właściwego olejowania, to produkt o dwóch wyjątkowych właściwościach: zawiera filtr UV chroniący przed bieleniem i przebarwieniami od słońca, a specjalna konsystencja sprawia, że jest bardzo łatwy w użyciu. Poza tym taki specyfik tworzy bardzo wytrzymałą i wodoodporną powierzchnię. Oleje, które świetnie nadają się do zabezpieczenia tarasu, dostępne są w sklepie Wood Group.
Olej należy nakładać cienką warstwą grubym pędzlem na całą powierzchnię tarasu, z uwzględnieniem krawędzi, szczelin i miejsc łączeń. Kiedy praca zostanie wykonana z użyciem odpowiednich produktów, będzie można cieszyć się drewnianym tarasem, który ma:
- dobrze chronioną, wytrzymałą i wodoodporną powierzchnię;
- piękny i naturalny wygląd;
- doskonałą trwałość;
- powłokę, która ułatwia czyszczenie i konserwację.
Aby uniknąć procesu olejowania oraz malowania zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą malowanych, gotowych do montażu profili tarasowych oraz elewacyjnych.