Budujemy taras – jakie drewno wybrać?

Typ materiałów, z których wykonany jest taras zewnętrzny, będzie miał duży wpływ na jego ogólną żywotność, trwałość oraz wygląd. Wybór odpowiedniego drewna gwarantuje mniej problemów związanych z wilgocią, insektami czy uciążliwą konserwacją. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów drewna na taras, które mogą świetnie się prezentować przez wiele lat.

 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze desek na taras?

Chociaż przeważnie zakupy jakichkolwiek przedmiotów zdeterminowane są przez ich wygląd, to w przypadku drewna na taras lepiej skoncentrować swoją uwagę na innych czynnikach. Trwałość i koszt materiałów są znacznie ważniejsze w dłuższej perspektywie. Różnego rodzaju deski mają inne poziomy wytrzymałości np. na:

 • mróz, 
 • promienie UV,
 • częste opady,
 • wilgoć,
 • obciążenie,
 • środki chemiczne,
 • uszkodzenia mechaniczne. 

Na początku można więc zastanowić się nad tym, na jakie warunki będzie wystawione drewno, aby można było wybrać takie, które nie wymaga drobiazgowej pielęgnacji i ogromnych nakładów finansowych, a jednocześnie dobrze wygląda. Które gatunki drewna dobrze spisują się na tarasach?

 

Bangkirai 

Od kilku lat cieszy się ogromną popularnością, ponieważ doskonale nadaje się do użytku na zewnątrz, a jednocześnie jest jednym z najtrwalszych i odpornych gatunków drewna. Bangkirai pochodzi z południowo-wschodniej Azji, jednak wraz ze wzrostem zapotrzebowania obecnie te drzewa są uprawiane na całym świecie. Osiągają one wysokość nawet do 50 metrów przy maksymalnej średnicy półtora metra. Cechą szczególną jest to, że naturalne składniki chronią Bangkirai przed gniciem.

Cechy drewna Bangkirai:

 • szczególnie wytrzymałe i trwałe, nawet przy bezpośrednim kontakcie z ziemią;
 • cięższe od rodzimego drewna (około 1000 kg na metr sześcienny);
 • bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne;
 • niewrażliwe na atak owadów i grzybów;
 • ma żywotność do 25 lat przy zachowaniu cyklicznej pielęgnacji.

 

Sosna

Jest jedną z najpopularniejszych opcji ze względu na trwałość i odporność na wilgoć. Chociaż sosna jest miękkim drewnem, jest bardziej niepodatny na gnicie i inwazję owadów niż większość innych gatunków. Jedną z wielu zalet jest to, że jego zawartość wilgoci zmienia się, aby dopasować się do atmosfery, w której się znajduje. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszka się w obszarze, w którym występują przymrozki. Średnio żywotność sosny wynosi około 15-20 lat, jeśli zadba się o odpowiednią pielęgnację. Obejmuje ona coroczne mycie ciśnieniowe i barwienie co 2-3 lata.

 

Modrzew syberyjski

Modrzew syberyjski jest często wykorzystywany do budowy tarasów. Zdaniem wielu specjalistów jest to jest to najlepszy wybór z powodu optymalnego stosunku jakości do ceny.  

 

Drewno kompozytowe

Deski kompozytowe mogą być wykonane z polietylenu lub polichlorku winylu. Jest to zasadniczo plastik pochodzący z recyklingu z wbudowanymi włóknami drzewnymi, dzięki czemu istnieje szeroka gama opcji kolorów i wykończeń. Kolejną zaletą drewna kompozytowego jest to, że wymaga niewielkiej lub żadnej konserwacji. Trzeba pamiętać o tym, że jest to materiał syntetyczny, dlatego nie zachowuje się jak drewno – latem może się bardzo nagrzewać, a po opadach staje się śliski. Jest to jednak łatwa w utrzymaniu, wytrzymała i przy tym tania opcja, która jest chętnie wykorzystywana podczas budowania tarasów.

Nasza firma współpracuje z marką Hartika – to uznany polski producent systemu drewna kompozytowego do budowy tarasów i ogrodzeń. Deski Hartika to przyjazny środowisku biokompozyt, który zawiera 50% ściśle wyselekcjonowanego pyłu drzewnego.