Magazyn i produkcja

ul. Różana 69

05-124 Janówek Pierwszy

Biuro pracuje od Poniedziałku do Piątku w godzinach 9:00 – 16:00

 +48 533 332 293

   

kontakt@woodgroup.pl

 

Proszę zapoznaj się z FAQ przed wysłaniem wiadomości.

Przymierzam się do budowy tarasu i nie wiem jaki wybrać materiał? Czym kierować się przy wyborze?

Taras drewniany w dalszym ciągu kojarzy się z tradycją i przyciąga rzeszę fanów swoim urokiem. Materiał można podzielić na drewno o gatunku rodzimym (sosna, świerk) lub egzotycznym (bangkirai, kempas). Każdy z gatunków ma swoje plusy i minusy.
Gatunek rodzimy poza niezbyt wygórownaną cena charakteryzuje się swoim wyglądem. Wyróżnia je rysunek słojów na desce. Jednak jest to drewno miękkie, które podatne jest na butwienie przez co żywtoność drewna nawet po regularnej impregnacji wynosi ok 12-15 lat.
Gatunek egzotyczny jest twardym drewnem i dużej zywotności (nawet 30 lat). Jednak jego cena może byc nawet 3 trzykrontnie większa.
Idealnym kompromisem pomiędzy tymi dwoma gatunkami jest modrzew syberyjski. Cena niezbyt wygórowana, deska urzeka swoim wyglądem a jej żywotność to nawet 25 lat.

Waham się pomiędzy modrzewiem syberyjskim a bangkiraiem, który materiał pozwoli na dłuższe użytkowanie ?

Obydwa gatunki drewna cieszą się długą żywotnością, jednak bangkirai jako drewno z gatunku twardego jest bardziej odporne na ścieranie oraz uderzanie mechaniczne.

Jest tylu producentów desek kompozytowych przez co nie wiem, który wybrać. Czym się kierować podczas wyboru kompozytu?

Kompozyt (tak samo jak w przypadku drewna) nie jest równy innemu kompozytowi. Wybierając swojego „faworyta” warto kierować się składem z którego są produkowane deski. Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze powinna być gwarancja. Czołowi producenci dają już 25 lat pewności, że z ich produktem nic się nie stanie podczas właściwego użytkowania.

Jako Wood Group polecamy kompozyt firmy Hartika, do kupienia u nas w sklepie.

Budując podkonstrukcję na taras lepiej użyć pojedynczego legarowania czy podwójnego? Jakie odstępy zachować podczas montowania legarów?

W zależności od tego czy taras jest na gruncie czy na wylewce legarowanie może się różnić. Jednak jeśli tylko jest to możliwe zalecalibyśmy zastosowanie podwójnego legarowania. Konstrukcja staje się stabilniejsza oraz szansa na zniszczenie podkonstrukcji znacznie sie zmniejsza.

Odstępy między legarami będą inne w zależności od użytego materiału, zazwyczaj jest to:
1. deska kompozytowa- zalecane odstępy nie więcej niż 40 cm
2. naturalne drewno- zalecane odstępu nie więcej niż 50 cm

Czy to prawda ze legary muszą być o tej samej lub większej gęstości jak deski tarasowe?

Tak to prawda. Zgodnie ze sztuką montażu tarasów zaleca się używać materiału o tej samej lub większej gęstości. W przypadku użycia legarów o mniejszej gęstości niż deski tarasowe istnieje ryzyko, że wkręty użyte do montażu będą się wykręcać.

Jakiego materiału najlepiej użyć do zbudowania konstrukcji zadaszenia ?

Zalecałbym użycie konstrukcyjnego drewna klejonego BSH. Głównym powodem przy wyborze są wyższe parametry wytrzymałościowe od drewna litego oraz późniejsza konserwacja jest znacznie tańsza od betonu czy stali. Dodatkowo drewniana konstrukcja zadaszenia idealnie komponuje się z drewnianym tarasem.

Znalazłam u Was na stronie zaolejowane deski tarasowe. Czy nie lepiej będzie kupić deski niepomalowane i dopiero przy montażu to zrobić?

Olejowanie maszynowe to:

– optymalna i równomierna warstwa oleju, brak zacieków
– oszczędność czasu, dostarczamy deski gotowe do montażu
– oszczędność pieniędzy

Czym się różnią klasy desek ? Jaka klasa jest najlepszym wyborem?
Deski dzielimy na trzy klasy:
-AB charakteryzują się w miarę możliwości jednolicie gładką powierzchnią.Wszystkie deski klasyfikowane są na jedną, lepszą stronę (spodnia strona deski może posiadać dowolne wady, które nie wpływają na prawidłowy montaż i wytrzymałość deski). Sęki mogą występować bez ograniczeń ilościowych, ale żaden nie może być wypadnięty, ani wpływać na wytrzymałość deski, chyba że znajduje się na bocznej krawędzi i nie wychodzi poza margines ryfli oraz nie tworzy prześwitu (patrząc z góry na deskę jest niewidoczny po stronie sortowania). Stosunek w całej partii zamawianego materiału to 40% klasy A i 60% klasy B.
 
-Premium  charakteryzują się w miarę możliwości jednolicie gładką i bezsęczną powierzchnią. Wszystkie deski klasyfikowane są na jedną, lepszą stronę (spodnia strona deski może posiadać dowolne wady, które nie wpływają na prawidłowy montaż i wytrzymałość deski).
 
-C  deski, które nie zostały sklasyfikowane na klasę AB.
Co ile czasu powinno się ponownie olejować taras?

Zalecany jest przegląd desek co roku natomiast co dwa lata ponowna pielęgnacja preparatami.

Wyślij do nas email

    sprawdź naszą ofertę